Historie parku

Park byl nedílnou součástí venkovského sídla vrchního správce zemí Moravy a Slezska Jindřicha Kajetána Blümegena který si své letní sídlo nechal zbudovat někdy kolen druhé poloviny osmnáctého století.

Zámek a přilehlý park se staly oázou klidu a odpočinku pro hosty pana Regenta který sídlil v Brně. V proměnách času kdy zámek sloužil jako soukromé sídlo, klášter, textilka, slévárna, strojírna a jiné, a přes peripetie různých majitelů koupilo zámek,  přilehlou zahradu a park v roce 1899 Město Šlapanice.

Park se stal přirozenou spojnicí pro setkávání, procházky a po vybudování zprvu dřevěné tribuny tak i místem konání velkých venkovních akcí města a jeho početné ekipy spolků. Díky Komitétu pro postavení pomníku občanům Šlapanic, padlým ve světové válce, byl v roce 1924 zbudován v zadní části parku památník. Pietní místo s názvem "Plačící matka" sochaře Jožy Kubíčka na sobě nese jména Šlapanických občanů, padlých či nezvěstných následkem útrap velké války z let 1914-1918.

Velkou proměnou prošel park v posledním desetiletí. Kdy došlo k úpravě celkové dispozice, stržení nevyhovujícího objektu občerstvení a zbudování nové altánové tribuny. Na místě vznikly zcela nové unikátní budovy. Jedna bude sloužit jako Městská knihovna na kterou volně naváže moderní prostor občerstvení Bistra Park se sociálním zázemím pro návštěvníky parku. Popřejme tedy do dalších let parku, novému bistru, nové knihovně a vůbec všem uživatelům ať park dobře slouží všem návštěvníkům.